search
trenfrderu

Mehmet Aydın Özgüven

Ormana Active projesinin fikir babası ve kurucusu Merhum Mehmet Aydın Özgüven 1951 senesinde istanbulda doğdu. Babası merhum Abdullah Nevzat Özgüven ve annesi merhume Müşerref Akış Özgüven Ormana köyü sevdalısıydı ve bu sevdayı oğullarına aşılamışlardı. 

aydin - jane ozguvenAydın Özgüven İstanbul Fatih'te büyüyüp genç yaşında Suadiye tarafına ailecek taşındıktan sonra eğitimi için İngiltere'ye gitmiştir. İngiltere'de Makina Mühendisliği okur iken eşi ile tanışıp her ikiside eğitimlerini bitirdikten sonra İstanbul'a dönmüş ve şaşkınbakkala yerleşmişlerdir.
Üniversite sonrası babasının yanında ticarette belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra perşembe pazarında 1976 da Yasan A.Ş. adında kendi demir çelik sac şirketini kurmuştur. Perşembe pazarında esnaflar arasında kendini sevdiren özgüven çok kısa bir sürede iş hacmini büyütür ve Kartal'da 3.000m2 lik bir fabrika kurar. Kartal'da verdiği hizmet ile türkiye'ye sac servis merkezi kavramını oturtanlar arasındadır ve iş hacmini aylık 5.000 tonlar seviyesine kadar çıkartır.
Bu hacim Kartaldaki alana sığmayınca artık kozyatağı bayer caddesi perdemsac plazadan yönettiği üretimi Dudullu organize sanayinde 20.000m2 lik yeni kurduğu fabrikaya taşır. Bir yandan sac servis merkezi hizmeti verirken diğer yandan türkiyeye boyalı sac ürünlerini sokmaya başlar ve fabrikaların artık tek tedarikcisidir. Bu vesile ile boyalı sac sektöründe ingiliz devi British Steel ile ortak olacağı British Steel Yasan adında ikinci bir şirket kurar ve türkiyede boyalı sactan trapez sac imalatı yapmaya başlar. Bu firma British Steel in dünyada ismi ortaklı olan tek firmadır ve boyalı sac imalatını sac servis merkezi şirketi olan Yasan A.Ş. den ayırmak için boyalı sacı kartaldaki fabrikaya taşır. Dudullu'da artık sadece sac servis merkezi var iken boru profil üretimi yapan yan fabrikayı bünyesine katıp 30.000m2 ye büyür ve artık türkiyenin önde gelen boru profil üreticilerindende olmuştur.
Boyalı sac sektöründe kartal dan adapazarı organize sanayindeki yeni kurduğu 10.000m2 fabrika ya üretimi taşır ve dönemin avrupadaki en büyük araba fabrikası olan toyota fabrikasının inşaası gibi çok büyük projelere boyalı sac konstruksiyonunda imza atar. Artık Aydın Özgüven sac sektöründe bir markadır, boyalı sacda lider boru profil ve yassı ürünlerde önlerdedir.
2007 senesinde yıl sonunda piyasanın konjonktüründen dolayı spontan bir şekilde sektörden çıkma kararı alır. Bu çok doğru bir karar olacaktır ve bu sayede sektörde yaşanan 2009 krizinden etkilenmeden piyasadan çıkmış olacaktır. Ancak tabiki aylık 10.000 ton boru profil sac ve 6.000 ton boyalı sac hacmini tamami ile durdurmak 5 sene sürecektir ve vizyonu, tercrübesi ve biriki ile çok sevdiği memleketi Ormana'ya turizm yatırımı yapmaya karar verir.

Mehmet Aydın Özgüven ilk yarım kalan babasından kalan işleri devir alacaktır ve vakıf olarak sınat park ve restoranın inşasını dönemin belediye başkanı Abdullah Akçaoğlu koordinasyonu ile bitirir ve hizmete açar. Sınat park restoran senelerce Ormana ’da Ormana ‘lıya hizmet edecektir ancak bu Ormana ‘nın verdiği göçün önüne geçememektedir, nitekim Ormana 2000 nüfuslardan 500 kişiye kadar düşer. Vakıf, restoran kısmını turizmi desteklemek adına işletmesini Bila bedel köyden bir bayana vermeye karar verir ve ilk yabancı hareketi bu vesile ile başlar. Bu şekilde Amerikalı turistleri öğle yemeği hizmeti vermek adına Sınat restoranda ağırlanır. Ancak turist sayısı restoran masraflarını karşılamaya yetmeyecektir ve restoran rezervasyon usulü çalışmaya başlar; normalde kapalı ancak müşteri geleceğini haber verdiği zaman açılır.
Restoranın bu çalışma usulü amacından saptığından vakıf başkanı Aydın Özgüven  nasıl bir çözüm bulabileceklerini düşünürken halkı ve Ormana belediyesini de dahil edecekleri bir proje oluştururlar. Proje; Sınat restoranına bütünleyici amaçlı belediyenin Çatırcı bağına bir otel inşa etmektir. Bu vesile ile toplantılar yapılmış mühendislik projeleri çizilmiştir ancak halkın kendi içindeki çekişmelerden dolayı ilerleme sağlanamamış ve askıya alınmıştır.

Ormana göç vermektedir ve köyün 950 metre rakımdaki konumu itibari ile istihdam sağlamak acısından bir imalat veya fabrika ile çözüm bulmak gerçekçi değildir. Tek çare Abdullah Özgüven’inde savunduğu turizm tanıtımı ve alt yapısıdır. Turizmi canlandırmak için Aydın Özgüven yeni binalar yerine mevcut yıkılmaya yüz tutmuş evleri restore etmeye karar verirler. Ancak bu proje maddiyat ve evrak yönetimi acısından Vakfın boyutunu aşar ve Ormana Aktif A.Ş. kurulur.

Ormana Active, projesi 2012 senesinde ilk olarak Ormana çarşı içinde kalan tek eski "düğmeli ev" ’i bünyesine kattığında başladı. Köydeki herkes o güne kadar bu eski evleri bir masraf kapısı olarak görürken beklenti o evin yıkılıp yerine betonarme bir binanın çıkması idi ancak restore edilerek eski görünümüne tekrar kavuşturuldu.
Mehmet Aydın Özgüven hem sac sektörüne hemde Antalya ve Ormana tarihine icraatları ile damgayı vuran bir isim olmuştur maalesef 27/07/2019 da Aydın Özgüven hakkın rahmetine kavuşmuş ve tüm sevenlerini derin bir üzüntüye boğmuştur. Bugün Ormana, onun sayesinde Ormana Active olarak dünya çapında tanınıyor ve bünyesinde 2 restoran 1 butik otel ve 1 seyahat acentası olarak bölgede faaliyetini sürdürüyor.


 

Aydın Özgüven Vali Bey ile
Aydın Özgüven çok sevdiği Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile
Aydın Özgüven Basın
Aydın Özgüven Basın Açıklaması
Aydın Özgüven Expo 2016
Aydın Özgüven Expo 2016
Aydın Özgüven Berberoğlunda karşılama
Aydın Özgüven Berberoğlunda karşılama
Aydın Özgüven Berberoğlunda
Aydın Özgüven Berberoğlunda
Aydın Özgüven - Jane Özgüven Berberoğlu House
Aydın Özgüven - Jane Özgüven Berberoğlu House
Aydın Özgüven Berberoğlunda
Aydın Özgüven Berberoğlunda
Aydın Özgüven Tezcan Bağ Evi
Aydın Özgüven Tezcan Bağ Evi
Aydın Özgüven Eynif Dağ Yolu
Aydın Özgüven Eynif Dağ Yolu
Aydın Özgüven - Jane Özgüven Eynif ovası
Aydın Özgüven - Jane Özgüven Eynif ovası
Aydın Özgüven - Şöför Hüseyin
Aydın Özgüven - Şöför Hüseyin
Aydın Özgüven Ormana Üzüm Festivali
Aydın Özgüven Ormana Üzüm Festivali

 

ormana active

Eşsiz doğası içinde ve kaliteden vazgeçmeden dinlenebilecek ve huzur dolu doğanın tadını çıkartacağınız otantik otel ve restoran.

telefonlar

Tel:     (+90) 242 692 30 30
Faks : (+90) 242 692 30 33
Gsm : (+90) 532 312 73 39
info@ormanaactive.com

Üyelikler

atib logo   aktob

tatil melegi
 
tursab dvs 9088

Hava Durumu

ibradı hava durumu

The Copright © 2024 Ormana Aktif Kültürel ve Yaratıcı Turizm A.Ş. Her hakkı saklıdır.